1398/10/14

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

وجود طبق درخودرو و تعداد آن به نوع سیستم تعلیق و طراحی آن بستگی دارد؛ بنابراین ممکن است یک خودرو طبق نداشته باشد یا بر عکس، دارای چند طبق باشد. بازویی در اطراف متعلقات چرخ قرار می گیرد و از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سوی دیگر به شاسی خودرو متصل می شود. در واقع این قطعه، دو قسمت مختلف خودرو را به هم متصل می کند.

اگر این قطعه در نیمه بالایی قطعات چرخ، نصب شده باشد، طبق بالا و اگر در نیمه پایینی قطعات چرخ، نصب شده باشد، طبق پایین نام می گیرد. طراحی بعضی از خودروهای امروزی به گونه ای است که دارای سیستم فنر و کمک فنر یکپارچه است. در این طراحی ممکن است بازویی بالا به طور کلی حذف شود.

با وجود توضیحات فوق کاملاً مشخص است که این قطعه یکی از اجزای تشکیل دهنده سیستم تعلیق و جلوبندی است. به طور کلی وظیفه این سیستم، دریافت ضربات عرضی و طولی وارد شده به خودرو و انتقال آن ها به شاسی برای فراهم کردن آسایش سرنشینان است؛ به علاوه اینکه عملکرد صحیح این قطعه، ایمنی خودروی شما را بالا خواهد برد. بطور مثال طبق شبیه به بازوی انسان عمل می کند، یعنی ارتباط دو قسمت مهم را با یکدیگر برقرار می کند. این قطعات رابط، هم در محور جلو و هم در محور عقب به کار می روند.

 

 

نکته: به یاد داشته باشید که درجه خرابی قطعاتی چون سیبک و بوش متفاوت است؛ مثلاً اگر فقط لبه های خارجی بوش، کمی تغییر شکل داده باشد، نیازی به تعویض آن نیست، اما اگر قطعه ترک برداشته باشد، قطعاً باید با قطعه ای نو جایگزین شود.

بعد از بررسی سیبک به لحاظ ظاهری، باید آزمایش هایی روی آن و سایر قسمت ها انجام شود. تعمیرکاران، روش های متفاوتی برای تست لقی سیبک، بر هم خوردن زاویه چرخ ها و خرابی سایر قطعات دارند.

 


با توجه به آنچه گفته شد، تعویض قطعه ای چون طبق، کاری نیست که با مشاهده چند نشانه انجام شود. تعویض قطعاتی که هنوز کارایی خود را از دست نداده اند، کاری منطقی نیست؛ به علاوه زمان و هزینه های شما را نیز به هدر خواهد داد.

افراد زیادی می پرسند، آیا می توانم بازویی خودرویم را خودم جایگزین کنم؟ در پاسخ به چنین سؤالی باید گفت تعویض این قطعه، نیازمند تجهیزات و لوازم تخصصی است؛ همچنین برای این کار، محل قرارگیری خودرو اهمیت زیادی دارد، چرا که بازویی زیر اتاق خودرو قرار می گیرد و برای دسترسی به آن باید خودرو ارتفاع بگیرد. توجه داشته باشید که بالا بردن خودرو باید با روش استاندارد و اصولی انجام شود.

مورد بعدی که در تعویض بازویی باید به آن توجه کنید این است که تعویض این قطعه در خودروهای مختلف، متفاوت است؛ برای مثال تعویض طبق پراید با تعویض طبق خودروهای خانواده پژو فرق می کند و به همین دلیل توصیه می شود که در طول فرآیند تعویض قطعه از یک برگه راهنما کمک بگیرید. به طور کلی طبق پراید نسبت به سایر خودروها، طراحی ساده تری دارد، بنابراین باز و بسته کردن آن نیز ساده تر خواهد بود.