1398/10/14

چراغ های جلوی خودرو را چگونه تنظیم کنیم

همیشه چراغ‌های اتومبیل خود را در تنظیم صحیح و اصولی نگه داشته و هر از گاهی آن‌ها را به این لحاظ بررسی کرده و در صورت نیاز، مجددا تنظیم نمایید. در صورتی که پیچ تنظیم چراغ‌ها طبق چیزی که انتظار داریم، بالای خود چراغ‌ها و زیر کاپوت قرار داشته باشد، کار آسان بوده و به راحتی می‌توانید این کار را شخصا انجام دهید. ولی اگر خودروی شما از آن دسته خودروهایی باشد که پیچ تنظیم چراغ‌های آن پشت رادیاتور قرار گرفته است؛ کمی مسئله متفاوت شده و بهتر است که به کارشناس خودرو مراجعه نمایید.

برای تنظیم چراغ‌ها خودرو باید به مراحل زیر راانجام دهید. به این معنا که ما چراغ سمت راست را تنظیم کرده و سپس به سراغ چراغ سمت چپ می‌رویم. اگر بتوانید از کسی برای این کار کمک بگیرید، کار ساده‌تر می‌شود.

خودرو را در فاصله بسیار نزدیک به مقابل دیوار پارک کرده و دقت کنید که زمین حتما کاملا صاف و بدون شیب باشد.

حالا چراغ‌ های خودرو را روشن کنید.

در این مرحله به کمک یک چسب نواری رنگی یا گچ رنگی، نقطه میانی نور تابیده از چراغ خود را علامت گذاری کنید.

 

حالا داخل خودرو نشسته، و درست به اندازه ۷٫۵ متر در امتداد جایی که قرار داشتید و کاملا مستقیم، به عقب برانید. دقت  کنید  که این ۷٫۵ متر استاندارد بوده و نباید بیشتر یا کمتر باشد. البته عدد مذکور در برخی از خودروها متفاوت است و برای اطمینان از آن باید به دفترچه راهنمای خودرو، مراجعه نمایید. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله آشنایی با لنت ترمز و روغن ترمز را مطالعه کنید .

 

 

ارتفاع چراغ خودرو را تنظیم ‌کنید.برای این منظور باید چراغ خودرو را روشن کرده و پیچ ارتفاع آن را تا قدری بپیچانید که اوج تابش نور در مرکز علامت روی دیوار قرار بگیرد. (البته چراغ‌های مه شکن را خاموش نگاه دارید.)

برای تنظیم افقی چراغ‌های خودرو نیز باید در همان فاصله ۷٫۵ متری، چراغ را روشن کرده و اوج تابش برای چراغ راستی در سمت راست مرکز علامت و برای چراغ چپ خودرو، در سمت چپ مرکز علامت روی دیوار باشد. (به یاد بیاوریم که تصمیم گرفتیم چراغ‌ها را تک به تک تنظیم کنیم. برای جلوگیری از سردرگمی، می‌توانید یکی چراغ دیگر را با چیزی پوشانده و از تابش نور آن جلوگیری کنید.)

تنظیم چراغ‌ های خودرو چرا برهم می‌خورد؟

آیا اصولا بدون دخالت شخص، امکان خارج شدن زاویه تابش چراغ‌ها از چیزی که پیشتر تنظیم شده، وجود دارد یا خیر؟ چراغ‌های خودرو به دلایل مختلفی از تنظیم خارج می‌شوند و لازم است که به صورت دوره‌ای آن‌ها را مورد بررسی قرار داده و مجددا به زاویه تابش صحیح، بازگردانید.

 

تصادف از جلو یا ضربه‌های کوچک

لازم نیست حتما تصادف سهمگینی از بخش جلویی خودرو انجام دهید تا چراغ‌ها متلاشی شوند، حتی یک برخورد کوچک از جلو خودرو که ممکن است درپارکینگ منزل‌تان رخ دهد، نیز موجب برهم خوردن تنظیم چراغ های خودرو خواهد شد. کافیه پیچ‌های تنظیم، کمی از جای خود، جا به جا شوند.