1398/10/14

نحوه انتخاب روغن موتور مرغوب

انتخاب و خرید روغن موتور،بهترین روغن موتور، کدام روغن موتور مناسب خودرو من است، روغن موتور مناسب هیوندای، تویوتا، 206 و عباراتی هستند که همه روزه در گوگل جستجو می‌شوند.درواقع گستردگی انواع روغن موتور باعث شده تا دارندگان خودرو در انتخاب و خرید این محصول مصرفی کمی دچار سردرگمی شوند. اما واقعا کدام روغن موتور مناسب خودروی من است؟ این سوالی است که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود. شاید از مکانیک برای خرید روغن موتور مناسب کمک بگیرید که به نظر منطقی است ولی آیا مکانیک از نوع عملکرد خودرو شما اطلاعی دارد و یا اینکه این خودرو در کدام منطقه آب و هوایی قرار است مورد استفاده قرار گیرید!!!. بنابراین بهتر است قبل از بروز هر گونه مشکلی برای موتور خودروی خود با صرف کمی وقت و خواندن این مطلب، در انتخاب روغن موتور هوشیار عمل کرده و مناسب ترین روغن موتور را برای خودرو خود انتخاب و خریداری کنید.

اگرچه برندهای زیادی در بازار روغن موتور وجود دارد اما برخی روغن‌ها نسبت به برخی دیگر از کیفیت بالاتری برخوردارند؛ به‌گونه‌ای که در بین صاحبان خودرو به‌خوبی شناخته شده‌اند. در میان برندهای روغن موتور دو شرکت BMW و MRECEDES BENZ حرف اول را می‌زنند. این دو برند علاوه بر تولید روغن موتور ها و فیلترهای روغن باکیفیت، سایر روغن موتور هایی را که با اتومبیل‌هایشان سازگاری دارد، تأیید کرده‌اند. یکی از روغن‌های تأیید شده توسط این دو شرکت، روغن موتور  ADDINOL بوده که یکی از معروف‌ترین مارک‌های روغن موتور  در جهان است و کارخانه‌ی آن در کشور آلمان قرار دارد. این روغن موتور  حدود 150 گواهی تأیید کیفیت از شرکت‌های مشهور خودروسازی مانند رنو، فورد، بی ام و، مرسدس بنز، پورشه و... را دارد و در بیش از 100 کشور جهان محصولات خود را توزیع می‌کند. روغن موتور MOBIL1 یکی دیگر از برندهای معروف روغن موتور  است که به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت اکسون موبیل فعالیت می‌کند. این برند یکی از حامیان اصلی هوندا مک لارن در مسابقات فرمول یک است و حدود 400 میلیارد دلار ارزش دارد. البته برندهای مشهور دیگری نیز در بازار وجود دارند که از نظر کیفیت در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب بهترین روغن باید به آن توجه کرد، شرایط آب و هوایی است. برای مثال انتخاب روغن در کشوری مانند روسیه که یک کشور سردسیر محسوب می‌شود، با ایران متفاوت است. معمولاً برای شرایط آب و هوایی ایران روغن 15W-40 پیشنهاد می‌شود. البته ساکنان مناطق سردسیر می‌توانند از 5W-30 یا 0W-40 نیز استفاده کنند. در روغن‌های قدیمی‌تر شناسه تنها یک عدد بود که به آن‌ها تک‌درجه‌ای یا تک‌گرید می‌گفتند اما روغن‌های جدیدتر مالتی‌گرید هستند و در تمام فصل‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

انتخاب روغن مناسب، تضمین کننده عمر طولانی و راندمان بالای موتور:

برای انتخاب روغن موتور خوب، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. روغن موتور مرغوب، ‌دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش‌های مختلف و قطعات متحرک موتور را داراست. ضمناً روغن موتور علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود؛ باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی، ‌ خوردگی، ‌اکسیداسیون و سایش باشد.

وظایف روغن موتور به طور کلی شامل موارد زیر است:

کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور

کاهش سایش قطعات موتور

خنک نمودن قطعات داخلی موتور

تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات

آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون

محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی

کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف

* مهم‌ترین و با اهمیت‌ترین خاصیت روغن، حضور آن از لحظه استارت تا خاموش شدن موتور به صورت بی‌وقفه است، به نحوی که با تمامی قطعات متحرک و ثابت د رتماس باشد. لذا ویسکوزیته روغن باید به گونه‌ای انتخاب شود که بهترین حالت روانکاری را در کمترین زمان، ممکن سازد. ضمن اینکه خودرو در حالت سرد به راحتی استارت خودروده و بدین ترتیب عمر باتری و استارت طولانی‌تر شود.

 

دو نکته مهم:

1- سیاه نشدن روغن در حین کارکرد، نشانه مرغوبیت آن نیست بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و ناخالصی را نداشته است.

2- از ترکیب چند روغن با یکدیگر و مصرف همزمان آنها در موتور خودداری نمایید.